Menisküs, Kireçlenme, Kulunç

Menisküs, kireçlenme, sırt ve bel ağrıları ve kulunçlar için DEFNE YAĞI

Menisküsler genç yaşlarda esnek ve yumuşaktır ve diz zorlanmalarına dayanıklıdır. İlerleyen yaşla birlikte yıpranırlar, sertleşirler. Gençlerde ise sportif çalışmalar sırasında diz eklemlerine anormal bir yüklenme olduğunda yırtılabilirler. Aslında tüm bu hastalıkların neredeyse tek bir nedeni vardır o da "YETERİNCE SU İÇMEMEK". Lütfen kadeşlerim bol ama çok bol su içelim. İdrarımız berrak ve kokusuz oluncaya kadar su içmemiz gerek. İdrarımız suyu az içtiğimizin önemli göstergesidir. Eklem romatizması dahil, alzheimer vb tüm hastalıkların ana nedeni suyu yeterince içmemektir. Bunu asla unutmayın.

Menisküs, kireçlenme, sırt ağrıları ve kulunçları olanların rahatlıkla ve kolaylıkla uygulayabileceği bitkisel tedavilerden bir tanesi de DEFNE yağı masajıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, DEFNE yağının bir uçucu olanları, bir de sabit olanları vardır. Sizin kullanmanız gereken yağ sabit yağdır. Problemli bölgeye 15-20 dakika boyunca masaj yapılarak uygulanmalıdır. Defne yağı bazı bünyeler için ALLERJİK olabilir bu nedenle önce küçük bir alanda zeytin yağı ya da biberiye yağı ile karıştırarak deneyiniz. Bir kaç gün bekleyiniz ve allerji yapmazsa kullanınız. Biberiye ile karıştırmak daha önemlidir, çünkü biberiye yağının ağrı dindirici özelliği vardır.

 

Diz kireçlenmemiz varsa ne yapmalıyız ?

  • Hareket etmeliyiz
  • Fazla kilolarımızı vermeliyiz.
  • Çömelirken ve doğrulurken, bir yere otururken ve kalkarken kollarımızı kullanmalı dizlerimizi fazla kırmamaya çalışmalıyız.
  • Ağır yük taşımamalıyız.
  • Uzun süre yürümek ve ayakta durmaktan kaçınmalıyız.
  • Yumuşak tabanlı ve düz topuklu ayakkabı giymeliyiz.
  • Bacak kaslarımızı düzenli olarak çalıştırmalıyız.
  • Diz egzersizlerini mutlaka yapmalıyız.
  • Dizlerimizi sert zeminler üzerine koymamalıyız.

Günümüzde kronik eklem rahatsızlığı ve ağrısı olan hastalar için mevcut  tedaviler; anti- inflamatuar ilaçlar(NSAII) , kortizon, ağrı kesici ilaçlar, egzersiz, cerrahi  vs…Bu tür ilaçların uzun süre kullanımı organ sistemlerine ve bunun yanı sıra  kas-iskelet sistemi üzerine anormal etkileri klinik olarak kanıtlanmıştır.

Kortizonlu ilaçların pek çok ciddi lokal ve sistemik yan etkileri mevcuttur. Onların kronik kullanımı ya da ağrı tedavisi amacıyla kullanımı doğal savunma mekanizmalarını ortadan kaldırdığı gibi enjekte edilen eklemlerin daha fazla kötüleşmesine neden olur. Kortizon ayrıca  avasküler  nekroz olarak adlandırılan femur başı kan beslenmesi azlığına neden olabildiği gibi şeker hastası olma riskini arttırır ve psikyatrik yönden de önemli yan etkilere sahiptirler.

Kireçlenmeyi tabii yoldan çözmek için alabalık yağını üç gün akşam yatmadan önce kireçlenme olan bölgeye yedirerek sürün ve üstünü naylonla kapatın, balık yağı elbiselere bulaşmasın. Üç günden fazla uygulanmaz. Bu uygulama kireçleri eritir.

Bu tedavilere ilave olarak hacamat yaptırmak, sülük uygulamak ve bioenerji seansı yaptırmak fevkalade faydalıdır. Bir türlü geçmeyen, inatçı kulunç ağrıları için en uygun yöntem bioenerji uygulamasıdır.

 

  • Menisküs, Kireçlenme, Kulunç

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi