Nefes Almadan Yaşamaya Çalışıyoruz

Doğru nefes almak kişide fizikî, zihnî ve manevî bütünlük sağlayarak, kişinin öz gerçekliğini ortaya çıkaran ve ruh gücünü artıran, güçlü bir arınma ve şifa kaynağıdır.

Hayatımız, ilk ve son nefesimiz arasındaki sürede gerçekleşir. Hiç bir şey nefes kadar gerekli ve yaşadığımız ana ait değildir. Yemek yemeden 3 hafta, su içmeden bir kaç gün yaşayabiliriz. Fakat pek çoğumuz nefessiz ancak bir kaç dakika dayanabiliriz. Canlı kalabilmemiz için nefes almamız şarttır.

Solunum sistemi üzerine yapılan araştırmalar göstermektedir ki insanlar ortalama olarak nefes alma kapasitelerinin sadece yüzde otuzunu kullanır. Bu da, sistemlerine çok az oksijen ve yaşam gücü aldıklarını gösterir.

Nefesimizi tutuyoruz. İşte bunun sağlığımıza vurduğu darbeler:

Bilinçaltı düzeyinde düşünme ve hissetme, nefes alışımızla bağıntılıdır. Yani nasıl nefes alıyorsak öyle yaşarız. Herkes kendine özgü bir şekilde nefes alır. Bazı ortak nefes alma modelleri vardır, fakat bireylerin farklı durumlarda nefes alış şekilleri, parmak izi gibi benzersiz ve bireye özgüdür.

Kritik olan şudurki, güçlü bir duygu hissettiğimizde kendimizi rahatsız hissedersek o an nefesimizi tutarız, böylece o duygudan kurtulmaya çalışırız. Nefesimizi tuttuğumuz zaman ise söz konusu enerji hücrelere gönderilerek bastırılır. Bunlar hastalığa ve diğer fizikî şikayetlere yol açabilir. Yıllar boyu nefesimizi tuttuğumuz için bastırılmış olumsuz enerji, birikmiş ve belirli bazı yerlere depolanmıştır. Sonuçta doğal nefes alma becerimizi kaybederiz, bu da fıtrata uygun yolun kaybedilmesi demektir. Yani yüksek tansiyon, şeker, tiroid bezi rahatsızlıkları gibi bir çok hastalığa haberimiz olmadan yakalanıyoruz.

Rahat nefes alma: Bu egzersiz için oturun, omuzlarınızı ve göğsünüzün üst kısmını gevşek bırakın. Karnınızın üst kısmına elinizi yerleştirin. Karın bölgenizin, nefes alırken dışa nefes verirken içe hareket etmesi, sizin di­yaframınızı kullandığınızı gösterir.

Derin solunum: Bu egzersiz için, karnınıza doğru burnunuzdan derin nefes alın. Nefesinizi 3 saniye tutun ve ağzınızdan üfleyerek verin. Bir ke­rede 3-4 kez derin nefes alıp verdikten sonra dinlenin. Bunu 10 kez tek­rarlayın. Bu egzersizi yaparken mideniz boş olmalıdır. Bu nedenle yemek yedikten 2 saat sonra yapmanız yerinde olur. Günde bu şekilde üç veya dört kez çalışabilirsiniz.

Bunlara benzer solunum egzersizlerinin yapılması şu kazançların elde edilmesini sağlar:

Diyaframın kuvvetini artırır.

Akciğerlerinize daha fazla hava girmesini sağlar.

Derine yerleşmiş olan balgamı çıkarmanıza yardımcı olur.

Akciğerlerinizin ve göğüs duvarınızın hareketli kalmasını sağlar.

Nefes alıp verme sıklığınızı azaltır.

Nefes darlığınız olduğu zaman sakinleşmenizi sağlar.

  • Nefes Almadan Yaşamaya Çalışıyoruz

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi