Koruyucu Hekimlik ve Hacamat

“Allah pak ve naziftir, pak ve nazif olanı sever; kerim ve cömerttir, kerim ve cömertliği sever. Öyle ise, avlularınızı ve boş sahalarınızı temiz tutun. Yahudilere benzemeyin onlar çöplerini evlerde toplarlar.” ve benzeri hadisleri konunun başında aktararak koruyucu hekimliğin İslâm ahlâkında önemli bir yer tuttuğunu söyleyelim.

Koruyucu hekimlik, fert ve toplumu, fizyolojik, psikolojik ve mikrobik hastalıklardan koruyan bir bilimdir. Koruyucu hekimliğin başında temizlik gelir. Temizlik de, beden, kıyafet, mekan, gıda ve çevre gibi konuları içine alır.

Korunmak, tedaviden daha hayırlıdır. Koruyucu hekimlikte İslâm, vücut, akıl, ruh ve davranış sağlığını esas alır. Halbuki batı medeniyeti sadece beden sağlığını ameli olarak önemser. Onun için batı toplumu, içki, uyuşturucu, cinsel hastalıklar ve psikolojik problemlerle sürekli boğuşmaktadır.

Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimizin sünnetinde koruyucu hekimliğin başında temizlik gelmektedir. Temizlik ibadetin temelini ve anahtarını oluşturur. Temizlik namazın farzlarından sayılmıştır. İslam, namazdan önce abdest almayı, boy abdesti almayı farz kılmıştır. Her Cuma, bayram, hac ve umre için bütün vücudu yıkamak, uykudan kalkarken, abdest alırken, yemekten önce ve yemekten sonra ağzı yıkamak da Rasulullah’ın sünnetidir.

Temizlikle ilgili İslâmî tavsiye ve talimatlar, bulaşıcı hastalıklara karşı korunmayı sağlar, temiz bir görüntü ile vücut sağlığını korur. Bu konuda “Allah temiz olanları sever” ayetiyle, “Temizlik imanın yarısıdır” hadisi koruyucu hekimliğin temelini oluşturmaktadır.

İslâm, beden, elbise, yeme, içme, mekan ve çevre temizliği konusunda temizlikle ilgili olarak koruyucu hekimliğin esaslarını genişletmiş, beden, elbise ve mekan temizliğini ibadetten saymıştır. Temizlik fıkıhta müstakil bir bölüm olarak yer almaktadır. Bunun başında da abdest gelmektedir. Allah Rasulü abdest almayı günde beş defa kapının önünden geçen bir nehirden yıkanmaya benzetiyor: “Sizden biriniz kapısı önünden bir nehir akar da ondan günde beş defa yıkanırsa, o kimsede kirden bir şey kalır mı? İşte beş vakit namaz kılan kimse de bunun gibidir. Allah bu namazlarla onun hatalarını giderir.”

Bütün bu anlatılan temizlik konularına kan temizliğini de eklemek durumundayız. Kan temizliği yani moda ifadeyle detoks yapmanın en pratik yolu ise hacamattır. Koruyucu hekimlik konusunda hacamatı anlatmadan geçmek ya maksatlıdır ya da cehalet eseridir.

  • Koruyucu Hekimlik ve Hacamat

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi