Fitoterapinin Temel Prensipleri

Tüm dünyada sağlık hizmetlerinin yaklaşık %70 ya da %90'ı alternatif gelenekler ve uygulamalarla sağlanmaktadır. Ülkemizde genel yaygınlığı tam olarak bilinmemekle birlikte de pek çok ananevî hekimlik uygulaması mevcuttur. Genellikle meme kanseri, karaciğer hastalıkları, HIV, astım ve romatolojik bozukluklar gibi kronik tıbbî durumları olan hastalar tarafından bitkilerle tedavi yoluna gidilmektedir. Pek çok kişi doğal olan tedavi yöntemlerinin zararsız olduğuna inanmaktadır. Ne var ki,  her konuda olduğu gibi bitkilerle tedavinin de kendine göre usûlleri ve püf noktaları vardır.  

Geleneksel Çin tıbbının ve Hipokrat (MÖ 460), Galenos (MS 130), Râzî (MS 854) ve İbni Sînâ (MS 980) gibi hekimlerin koyduğu kurallar modern tıbba rağmen halen kullanılmaktadır. Modern tıbba rağmen dememizin sebebi, kronik hastalıklara çözüm getirilmeyişi ve sentetik ilaçların maksadını aşan yeni çözümsüzlüklere kapı aralamasıyla hastaların farklı çarelere başvurma davranışıdır.

Bitkilerle tedavinin temel prensipleri:

1.       Bitkilerin doğru toplanması

2.       Bitkilerin kullanıma hazır hale getirilmesi

3.       Dozajlama ve kullanım süreleri

4.       Monograflar ve öncelik seçimi.

5.       Birden çok hastalığın bulunması durumunda uyulacak kriterler.


Tedaviye başlama kararı, karşılaşılacak beklenmedik durumlar ve tedavinin değiştirilmesi ya da tamamlanması konuları bir uzmanın nezaretinde olması gerekir. Kendi kendine yapılan uygulamalarda alınacak başarısız sonuçlar ve ulaşılan yanlış kanaatler ümitsizliğe ya da hayattan bıkmaya sebep olacaktır. Şu cümleyi duymak bizi şaşırtmıyor: “Evim ot dolu, ben ne otlar kullandım. Bu işler otla çöple olacak gibi değil.”

  • Fitoterapinin Temel Prensipleri

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi