Bitkileri kullanarak doğru bir iş yapmış olur muyuz?

Bitkiler; kimyasal ilaçlara göre insan vücuduna daha çok şifa, daha az yan tesir yapar. Bu durumu farkeden insanlık, artık mümkün olduğu kadar kimyasal ilaçlardan uzak durmaya çalışmaktadır. Bitkilerin kullanımı gittikçe yaygınlaşmakta ve başarılı sonuçlar da alınmaktadır. Ancak, bilinçsiz kullanımla hastalıklara davetiye çıkartıldığı da unutulmamalıdır. Bir uzmanın nezaretinde olmadan hastanın kendi kendisini şifalı bitkilerle tedavi etmeye kalkışması, istenilen faydayı sağlayamaz ve hatta sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bitkilerle tedavinin faydasız olduğunu düşünmek gibi bir yanlış kanaat sahibi olunabilir.

Bitkilerin tedavide kullanılması insanlık tarihi kadar eskidir. Tüm dünyada yüzyıllardır hazırlanan ve tedavi maksadı ile uygulanan geleneksel fitoterapi, yani “şifalı bitkileri karıştırarak belirli rahatsızlıkların giderilmesi ve tedavisi için reçete hazırlamak”, bizim tıp fakültelerinin eğitim programlarında halâ yer almıyor. Bundan ötürü de fitoterapinin uygulanmasını ülkemizde doktorlar yapmadığı gibi şiddetle muhalefet yapılarak hastalar ikilemde bırakılmaktadır.

Tabiatta kendiliğinden yetişen ve organik tarım şartlarında üretilen bitkileri kullanarak elde edilen droglar, tentür ve bitki yağları ile yapılan tedaviler kimyasal ilaç özellikle de antibiyotik ve kemoterapi ilaçlarına göre kıyaslanamayacak ölçüde üstündür. Şifalı bitkilerle tedavide, bitkilerin içindeki etkili kimyasal maddenin organizmaya zarar vermesini önleyen başka müessir maddeler de vardır. Bu bakımdan bitkilerle tedavi, ilaç sanayinin ürettiği sentetik ilaçlara göre daha büyük bir biyolojik uyum sağlar. Mesela kansızlık hastalığında kullanılan ve demir ihtiva eden ilaçların alerjik etkileri varken, demir içeren bitkilerin alerjik etkileri yoktur. Bitkileri de uzman kişilerin tavsiye ettikleri dozu aşmadan ve sabırla kullanmak gerekir.

  • Bitkileri kullanarak doğru bir iş yapmış olur muyuz?

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi