Fitoterapi Nedir?

İnsanoğlu hastalıkları tedavi etmek için bilinen en eski çağlardan beri bitkilerden fayda sağlamış ve bu konuda çok geniş araştırma ve tespitler yapmıştır. Günümüzde fitoterapi Eczacılık Farmakognozi bilim dalının konusunu teşkil eder.

Geçmişte yapılan bitkilerle tedavi uygulamaları ile günümüz arasında en büyük fark artık bitkilerin bütünüyle değil, faydalı parçalarının tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Örneğin eskiden bir bitkinin uçucu yağından faydalanmak için onun çayı yapılıp içilirken şimdi o bitkideki uçucu yağ ekstre edilerek tek başına kullanılmaktadır. Bu da bitkinin diğer faydasız ancak yan etkileri de olabilen bölümlerinden hastayı uzak tutmayı sağlamaktadır. Günümüzde fitoterapi üzerine en çok bilimsel çalışma yapan ülke Almanyadır.

Fitoterapi, tıbbi drogların teşhisi, tanınması, tıbbi droglardan çay örnekleri hazırlayabilme ve tıbbi droglardan tedavide kullanılacak farklı farmasötik preparatlar (ekstre, tentür vs) hazırlayabilme; bu preparatlarda standart madde üzerinden standardizasyon çalışmaları yapabilme ve bu preparatların standardizasyonu, stabilizasyonu, kalitatif (nitelik) ve kantitatif (nicelik) analizleri, biyolojik aktivite çalışmaları, etkileşmeler ve biyoteknolojik araştırmalar sonucu monograflar elde edilerek yürütülen çalışmalar bütünüdür. 

  • Fitoterapi Nedir?

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi