Ezoterik

Ezoterik

Kamuya açık olmayan, herkesin anlaması için yazılmamış, yalnızca bir kurum ya da bir okulda, bir mezhepte veya belli bir alanda, oldukça ileri bir düzeye ulaşmış kişiler için saklanmış, yalnızca onlar tarafından anlaşılabilir olan gizli inanç, ideoloji ya da öğretiler için kullanılan terim. Batınî.

Gizemli akımlar söz konusu olduğunda dikkat çeken iki farklı yön bulunmaktadır. Birincisi ezoterik bilgiye ulaşma yolunda kendilerini belli bir gizlilik perdesi altına saklayan hareketler, ikincisi ise gizli kalmayı bir takım açığa vurulmamış politik amaçları için tercih eden topluluklardır.

Ezoterizm kategorisi altında değerlendirilebilecek hareketler de çok dikkatli seçim gerekir. Gizemli bilgi arayışı, araştırmacıyı bazı mistik bilgilere ulaştırırken kötü ve karanlık kültlere de götürebilir. Spiritüel gerçekliklere uyumlanmak, insanı yükseltebileceği gibi alçaltabilir de.

Olumlu veya olumsuz bir çerçevede de olsa birtakım insanlar bir amaç doğrultusunda bir araya geldiklerinde, oluşan kollektif gücün elbette dünyaya da etkileri olmaktadır. Bundan dolayı, gizli yapılanmalar üzerine yapılan araştırmalar önem kazanmaktadır. Tüm gizli örgütlerin şeytani emellerle kurulduğunu söylemek mümkün değildir. Fakat ortaya çıkan sinerjiyi böyle amaçlar için kullanan örgütlerin bulunduğu da bir gerçektir.


Ekzoterik (=Egzoterik)

Herkese açık olan. Gizli olup, yalnızca seçkin ve üstün yetenekli birkaç kişiye ayrılmış olmak yerine, halk tarafından, herkesçe anlaşılabilir olan. Zahirî. Aristoteles’in okulun dışındaki insanlar için yazılmış, kolayca anlaşılacak eserlerine işaret eden sıfat.

  • Ezoterik

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi